Shop Mobile More Submit  Join Login
13_Death_sketch by Sibrien-chan 13_Death_sketch by Sibrien-chan
Szkic pod projekt dyplomowy z Grafiki Komputerowej. Robię talie kart tarota (obecnie nie pełną - jedynie 22 główne karty). Uznałam, że właściwie mogła bym się tu pochwalić, nawet jeśli to półprodukt w lichej wersji, w którym mnóstwo jest błędów, których z premedytacją nie będę już i tak poprawiać, bo brak mi na to czasu i chęci. Teraz liczy się tylko zaakceptowanie tego cholernego dyplomu. Kiedyś wrócę do tego projektu i zrobię wszystko jeszcze raz - poprawie błędy, przyłożę się bardziej, zrobię to wszystko bardziej od serca, może część rysunków zrobię od nowa.
Karty są utrzymane w klimacie mojego autorskiego świata/systemu fantasy.

Karta Śmierć.
***
It’s sketch for thesis project of computer graphic . I’m doing the Tarot cards (not full pack – only 22 main cards). I decide that I should show my work, even if it’s only half-product in low quality and with many mistakes (which I won’t correct because I don’t have time and mood for it). Now only acceptation of thesis is important. In the future I will return to this project and make all over again – I will correct mistakes, do it more from heart, maybe some sketches I will do over again.
Cards are in climate from my own fantasy world/system.

There is Death card.
:iconpatmax17:
patmax17 Featured By Owner Feb 3, 2013  Hobbyist Traditional Artist
i really like this one! nice detail, i like how you see the bones on the chest, while the rest isn't that skinny, it's an interesting contrast ^^
Reply
Add a Comment:
 
×Details

Submitted on
February 2, 2013
Image Size
3.9 MB
Resolution
1748×2997
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
105 (1 today)
Favourites
3 (who?)
Comments
1
×